GW36 - zapowiedź

Po GW35 nieco więcej rzeczy jest już jasnych, a co za tym idzie, można postawić kilka śmiałych tez ze świata FPL.
Fakt 1. Chelsea Mistrzem Premier League 2014/2015. Gratulujemy! W przekroju całego sezonu mistrzostwo w pełni zasłużone.
Teza: Chelsea odpuści sobie resztę sezonu. Mourinho jest pragmatykiem, dla efekciarstwa nie będzie ryzykował zdrowia swoich asów, nie odpuści też możliwości ogrywania drugiego i dalszych garniturów. Możemy się więc spodziewać w pierwszym składzie dawno, bądź nigdy, nie widzianych tam twarzy. Nieco mniej efektywni punktowo mogą stać się gracze tacy jak Hazard czy Fabregas, raczej też trzymałbym na uboczu obrońców.
Fakt 2. Manchester City i Arsenal praktycznie zapewniły sobie miejsce w Top 4.
Teza: Mogą nieco odpuścić. Jednak wciąż istotna jest kolejność, bo przewaga nad United nie pozwala jeszcze być pewnym uniknięcia eliminacji, dlatego nie sądzę, żeby odpuszczenie było totalne. Oba zespoły są w formie, Arsenal czeka jeszcze DGW37, nie pozbywałbym się więc zbyt pochopnie.
Fakt 3. Jeszcze niedawno szanse na dogonienie pierwszej czwórki były mocno iluzoryczne. Po ostatnich popisach Manchesteru United nagle szanse Liverpoolu stały się jak najbardziej realne. Co więcej, gdyby nie wpadki The Reds z Hull i West Brom, mieliby teraz tyle samo punktów! A tak, trzeba liczyć na kolejne potknięcia i wygrywać swoje mecze. Co to oznacza?
Teza: Liverpool będzie mocno umotywowany, a ManU nerwowe. Kupować Coutinho, Skrtela, Hendersona, Sterlinga. Sprzedawać RvP (ktoś go jeszcze ma...?), Rooneya, Smallinga i innych.
Fakt 4. Za wcześnie odtrąbiłem bezpieczną grupę na Ligę Europy, tymczasem Spurs i Southampton notują wpadkę za wpadką, a Swansea złapało regularność. Dodam, że jest to regularność w wygrywaniu.
Teza: Co prawda teoretycznie Swansea ma najtrudniejszy kalendarz, mecze z Arsenalem i City, ale pamiętając o Fakcie 2. może być spora niespodzianka. Postawiłbym na Fabiańskiego, Sigurdssona i Shelveya.
Fakt 5. QPR i Burnley praktycznie bez szans na utrzymanie.
Teza: Sprzedawać. to nie nasza Ekstraklasa. Tu są niespodzianki - nie cuda.
Fakt 6. Leicester na fali wznoszącej. Lisy urwały się spod topora, opuściły strefę spadkową i wszystko wskazuje, że w tym sezonie juz tam nie wrócą. Super forma w odpowiednim momencie!
Teza: Kupować. Ulloa, Vardy, Cambiasso, Schlupp

Na kogo stawiać?

Bramka

Wycofuję się z peanów na cześć Davisa. Okazuje się jednak, że Forster był integralną częścią sukcesów defensywnych The Saints. Nadal natomiast w dobrej formie jest Mignolet. Przed meczem ze świeżo upieczonym mistrzem BPL wcale nie musi stać na pozycji straconej. Zbliżająca się DGW37 może sprawić, że połakomimy się na Myhilla lub Ospinę - obaj sa w dobrej formie i powinni przynieść wymierną ilość punktów. Ostatnia kolejka to obfitość obronionych karnych. Sztuka ta udała się Myhillowi właśnie, Speroniemu i Greenowi.
Polecam: Myhill, Ospina

Obrona

Może to niepopularne, ale nie stawiałbym na Chelsea. Podobnie ostrożnie z City i Arsenalem. Moim faworytem w obronie stał się Schlupp, który rozrywa dośrodkowaniami szeregi przeciwnika. Również Wasilewski i Morgan punktują aż miło. Łakomym kąskiem mogą być defensorzy Evertonu: Jagielka i Stones. Baines już nie strzela karnych, więc po co przepłacać? Nie podoba mi się ostatnia gra Southampton, Clyne chyba bardziej myśli o przyszłej karierze, niż o obecnym sezonie. Wyjątkowo na GW36 przydać się mogą gracze Hull, z których do defensywy wybrałbym Chestera.
Polecam: Stones, Jagielka, Chester, Schlupp, Morgan

Pomoc

W pomocy Arsenal: Ramsey, Sanchez, Cazorla, a może i Ozil. W City wysoką formę prezentuje Silva, więc może i on. Przeciwko Burnley dobrze powinni zapunktować gracze Hull, osobiście postawiłbym na Elmohamady'ego. Po profesorsku w Leicester gra Cambiasso, myślę, że końcówka sezonu należeć będzie do Lisów. Ponieważ ma o co walczyć Liverpool, Coutinho, Sterling i Henderson mogą być świetnymi nabytkami. Choć może nie wszyscy naraz przeciwko Chelsea... Urzeka mnie też forma Charliego Adama ze Stoke.
Polecam: Ramsey, Sanchez, Coutinho, Adam, Silva

Atak

Giroud, pomimo słabszego meczu jest głównym egzekutorem znajdujących się na fali Kanonierów. Benteke - w powietrzu nie do zatrzymania. Vardy, Ulloa - w obecnej formie Leicester to tylko kwestia, który akurat będzie miał lepszy dzień. Choć Vardy jest niepewny występu. Aguero - strzela na tyle regularnie, że nie może go w tym zestawieniu zabraknąć.
Polecam: Aguero, Benteke, Giroud

Oto proponowany przeze mnie pierwszy skład:+

A oto prognozowany przez footballfix.com Dream Team GW36: